Faculty & Staff

Administrator


Kyomook Kim
Founder and Director


Sarah Lee
Founder


Jennessa Dizon
Middle School
Head Teacher


Ellen Roth
Elementary School
Head Teacher


Cindy C. Lacuarin
Kindergarten
Head Teacher


Matthew Rittscher
Operations Head


Supunsa (Kate) Klasungnoen
License Holder


Sukanya (Noon) Jinakoon
Government Liaison


Chutipapha (Nang) Manklang
Registrar


Konchira (Tan) Nadee
Registrar


Apichat (Arm) Seeda
IT


Joima Estillore
Counselor


Donna Mae Terredaño
Nurse

Middle School Faculty


Jennessa Dizon
Grade 7 & 8 Homeroom
IB MYP
Language & Literature


Cynthia Cabalquinto
IB MYP Math


Michael Stewart
IB MYP
Physical & Health Education


Su Su (Irene) Hlaing
Beginner Mandarin


Kuan-Miao (Rita) Lin
IB MYP Advanced Mandarin


Matthew Rittscher
Bible Studies


Heather Rittscher
IB MYP Music
Volunteer


Nittya (Nidnoi) Pakdeeta
Thai


Ann Terredaño
Art & Design


Apichat (Arm) Seeda
Computer Science


Joima Estillore
ELL/Librarian

Elementary School Faculty


April Angustia
Grade 1 Homeroom


Dikee Sherpa
Grade 2 Homeroom


Ellen Roth
Grade 3 Homeroom


John Joseph Estillore
Grade 4 Homeroom


Michael Stewart
Grade 5 Homeroom
IB MYP
Physical & Health Education


Kelly Higgins
G3-G8
Science Teacher


Su Su (Irene) Hlaing
G1 Mandarin


Kuan-Miao (Rita) Lin
G2-5 Mandarin


Nittya (Nidnoi) Pakdeeta
Thai


Supunsa (Kate) Klasungnoen
Thai


Heather Rittscher
Music
Bible Studies
Volunteer


Ann Terredaño
Art


Apichat (Arm) Seeda
Computer Science


Chanisa (Kook) Pimnaj
Teaching Assistant


Joima Estillore
ELL/Librarian

Kindergarten Faculty


Shannie Fortuna
Pre K & K1 Homeroom


Inie Moleno
K2 Homeroom


Cindy C. Lacuarin
K3 Homeroom


Michael Stewart
K2-K3
Physical & Health Education


Su Su (Irene) Hlaing
Mandarin


Pandaree (Rin) Prapasuchat
Thai


Pitchaporn (Keaw) Saripat
Teaching Assistant


Nipatkorn (Karnkao) Yonjoho
Teaching Assistant


Oamporn (Earn) Sinthubua
Teaching Assistant


Supissara (Jang) Bussabong
Teaching Assistant

Support and Facilities Staff


Rungroj (Tiam) Aksornklang
Maintenance


Sudjai (Tak) Nongmai
Custodian


Sirilak (Koi) Aksorn
Custodian


Piyanut (Aor) Singjaidee
Custodian


Dawrang (Jeab) Dinkunthod
Cook


Namfon Saenpanta
Custodian